Napsali o nás v roce 2015

Mladoboleslavský Dům seniorů opět bodoval v Lysé nad Labem

Mladá Boleslav – Výsledky tvůrčích činností, informace o lázeňských možnostech a spousta květin. V takovém duchu se nesl Senior – Handicap: aktivní život 2015. Letos se za podpory a pod patronací Středočeského kraje uskutečnil na Výstavišti v Lysé nad Labem už 14. ročník. Výstava byla tradičně spojena také s výstavou Šikovné ruce našich seniorů a Lázeňským veletrhem, který nesl informace o lázeňských pobytech v České republice. Již pátým rokem je součástí i výstava růží a květin časného léta, Růžová zahrada.

Akci každoročně navštěvují všechny věkové generace. Každý si tu totiž najde své. Ať už se jedná o zboží stánkových prodavačů, či doprovodný program. Spoustu návštěvníků láká také inspirace pro krásné ozdobné, ale i praktické výrobky, které si můžou vyrobit sami a v pohodlí svého domova.

Výstava je skvělou příležitostí i pro poskytovatele sociálních služeb, kteří zde prezentují nelehké tvůrčí práce svých klientů. Jedná se o opravdu zajímavou podívanou. V každém domově se totiž zaměřují na různorodé aktivity, techniky a zabývají se jinými tématy.

Výstavy se tradičně účastní také Dům seniorů z Mladé Boleslavi, který úspěšně reprezentuje své město již několik let, a pravidelně získává ocenění v soutěži Šikovné ruce našich seniorů. Také letošní ročník si vybojoval svou zaslouženou cenu. Za tematickou expozici Cyklus čtyř ročních období: Jaro, Léto, Podzim, Zima, získali zvláštní ocenění, a to Cenu výboru pro sociální věci Zastupitelstva Středočeského kraje. Svou expozici připravovali, jako každý rok, klienti pod vedením paní Bartoňové v dílničce šikovných rukou. Ta každé dopoledne zpestřuje seniorům pobyt a odvádí je od každodenního stereotypu. V neposlední řadě jim přináší zábavu a radost do života.

Senior – Handicap nabízí také možnost pro domovy seniorů a ústavy sociální péče své výrobky nabízet ve stáncích, a tím získat potřebné finance. Díky svým prezentacím zde dokonce některá zařízení našla své sponzory. Výstava je jedinečnou přehlídkou šikovnosti a zručnosti, dobrých nápadů a hlavně inspirací do dalších dnů.

Kristýna Žáková

Seniorky přivítaly vzácnou návštěvu

Drbání, mazlení a příjemná společnost. Takového rozmazlování si dopřávají kočičky paní Hypšové týden co týden. Klientky Domova seniorů v Mladé Boleslavi se totiž pravidelně scházejí při felinoterapii, kterou jim umožňuje zkušená chovatelka paní Hypšová. Ta jim tyto příjemné chvilky umožňuje už dlouhých třináct let a stále se stejnou radostí a nadšením.

Na návštěvu pravidelně přichází s kočičkou Teilinkou, norskou lesní kočkou, která už je u seniorů jako doma. Tuto sobotu však přišla s Teilou ještě dvě malá překvapení. Do dveří tentokrát vchází společně s pravidelnými návštěvnicemi také dvě 3měsíční koťátka mainské mývalí kočky, díky své velikosti také plemeno přezdívané „něžní obři“. Ta vzbudila veliký zájem. A není divu. Všechny přítomné těšila svou energií, hravostí a hlavně neobyčejnou roztomilostí.

Nejprve si neznámou společnost omrkávala z bezpečí klece, ale poté je stydlivost přešla a zvědavé vykročila vstříc něžným mazlivým rukám klientek. Ty jim za odměnu vyrobily hned několik hraček. A co by to bylo za zábavu, bez pořádného příběhu. Všechny obyvatelky domova jich mají hned několik, a tak kolem stolu kolují zážitky z mládí a krásné vzpomínky na svá domácí zvířata. Mezi nimi je paní Hypšová seznamuje s různými plemeny a vysvětluje rozdíly mezi nimi.

Felinoterapie má kromě příjemného posezení také důležitější účinky. Po celém světě se osvědčuje jako účinná pro psychické uvolnění, vede k regeneraci sil a k projevům citů. Ne každá kočka je však pro terapii vhodná. Vykonávat ji může pouze zvíře, které získá licenci. Vhodné kočičky musí mít mírnou a klidnou povahu, být vstřícné a v neposlední řadě musí být zvyklé na kontakt s cizími lidmi. Nezbytné je také potvrzení o stoprocentním zdraví.

A jak říká samotná chovatelka, felinoterapie je prospěšná pro obě strany: „Myslím, že klientům to určitě hodně přinese. Především je to aktivizace, změna od stereotypu a zároveň uvolnění. Mě to dělá radost ale smyslem je, že nejen seniorům, ale i kočičkám to dělá radost. Také o tom je felinoterapie.“

Kromě „kočiček“ navštěvují domov v doprovodu paní Hypšové také panenky a s nimi další terapie. Jejich oblékání, zpívání a vykládání příběhů prospívá ke stimulaci dlouhodobé paměti a jemné motoriky.

Kristýna Žáková

V domě seniorů zasahoval hasičský sbor

KODAK Digital Still Camera

Mladá Boleslav – Odbíjí devátá hodina a v boleslavském Domě seniorů houká siréna, která všechny upozorňuje na šířící se požár. Hořet začalo v kuchyni, kde sami zaměstnanci zdvihli zapálenou svíčku k detektoru, aby otestovali jeho účinnost. Pět minut po deváté hodině už se ze všech stran ozývala hasičská vozidla, která v okamžiku obklíčila celou budovu. Celé požární cvičení probíhalo pod dohledem hasičů, kteří „zachraňovali“ personál a učili je, jak správně evakuovat klienty v případě požáru.

Necelých pět minut od spuštění požárního hlásiče už záchranáři vtrhávají i s hasicími hadicemi dovnitř a hledají zraněné osoby. Jednu nacházejí ve druhém a dvě ve třetím patře. Jedna žena je naštěstí při vědomí, jen „nadýchaná kouřem“ a spolu s pomocí hasičů je schopná sejít schody. Ostatní dvě pečovatelky se obětovaly a zahrály si na seniorky v bezvědomí. To pro ně ale znamenalo mít důvěru v záchranáře, nechat se jimi připoutat na speciální matraci a nechat se na ní táhnout po schodech dolů. S touto zázračnou pomůckou, kterou je vybavena téměř polovina pokojů si zkusili zachraňovat také pečovatelky. Ty byly podrobně poučeny, jak s ležící pacientkou správně manipulovat.

Nutné bylo také vyzkoušet snesení uvězněných lidí z balkonků po žebříku a v koši. Na tuto akci se dobrovolníci zrovna nehrnuli, a tak jsem měla možnost vyzkoušet si spolu s pečovatelkou Gábinou slézt po záchranářském žebříku na vlastní pěst. U této techniky je samozřejmě potřeba minimálně jeden profesionální a nekonečně trpělivý hasič, který oběti požáru po celou cestu dolů morálně podporuje a přidržuje. Součástí výškových záchran bylo také poučení o snášení nejen ležících pacientů z vysokých pater.

Nejdůležitější na celém nácviku bylo zjistit nedostatky. A to zejména ověřit dostupnost domu seniorů, správnou funkci požárního hlásiče, ale také správnou komunikaci mezi hasiči a domovem seniorů. Pro další možné zásahy bylo důležité také zajistit dostupnost uzávěrů energie a zdroje hasební vody. Hasičský sbor se současně seznámil s obydlím obyvatelů domova, což může pomoci k lepší orientaci. Ředitelka domova pro seniory Ing. Světlana Kubíková se tak chtěla ujistit, že všichni obyvatelé jsou v naprostém bezpečí. Celá událost nakonec skončila za necelou hodinu bez větších komplikací. Zaměstnanci ještě krátce děkovali mužům nasazující životy a velkoryse je obdarovávali muffiny.

I přes pečlivost přípravy záchranářů i pečovatelů se podle velitele zásahu mohou zvlášť u seniorů vždy vyskytnout potíže, zejména u výškových operací: „Nejen u seniorů přirozeně panuje obava. Naší prací je přesvědčit je a poskytnout jim potřebnou pomoc. Výraznými faktory obvykle bývá stres, zranění, nebo obava o život,“ jak říká velitel zásahu, nprap. Bc. František Mach, Dis., který může mluvit i z vlastní zkušenosti z jeho posledního zásahu v domově seniorů: „S evakuací domova seniorů už máme zkušenost, i když se jednalo o technický zásah. Vyskytly se nám menší komplikace s imobilitou.“

S dnešním cvičením byl však velitel zásahu spokojen: „Cvičení se uskutečnilo ve spolupráci s paní ředitelkou a probíhalo podle předem připraveného scénáře. Jeho cílem bylo prověřit kvalitu činnosti hasičského sboru a komunikace s personálem. Zároveň jsme se snažili objevit co nejlepší možnost záchrany z vrchních pater. Zásah ukázal, že situace na silnici není dostačující. Budova není ze silnice příliš dostupná. Zbytek výsledků bude sepsaný v závěrečné zprávě. Zkouška tedy určitě přispěje ke zlepšení podmínek.“

Kristýna Žáková

  1. 5. 2015

V domě seniorů se „buřtovalo“

 

Mladá Boleslav – Ve středu, 30. dubna byly po celém areálu Domu seniorů v Mladé Boleslavi vidět jen spokojené usměvavé tváře. Celý den byl totiž ve znamení „buřtování“, kterým obyvatelé tradičně slaví pálení čarodějnic. Panovala uvolněná, veselá atmosféra, ke které přispíval také pan Hartman. Ten letošní rok vystřídal pana Zakonova, který domov navštěvuje každoročně i se svou harmonikou. Tentokrát se tedy hrálo na klávesy a kytaru.

Celou akci zahájila paní ředitelka Ing. Světlana Kubíková přáním dobré chuti a představením muzikanta, který účastníky celý čas hudebně provázel, a se kterým si všichni rádi zazpívali známé písničky. Událost mohli navštívit také obyvatelé pečovatelského domu, ale i rodina a příbuzní seniorů.

Jako vzácní hosté byli pozvaní dobrovolníci, kteří zde tráví velké množství volného času a zpříjemňují čas obyvatelům. Jejich účelem je vyplnění a zpříjemnění jejich volného času. Pravidelně se s nimi konají zpívánky, doprovází seniory na procházky, dělají jim společnost, předčítají jim, nebo si s nimi prostě povídají.

A jak si den užívali samotní obyvatelé?

Pani Štěpánková: „Dnešek si užívám, líbí se mi tu. Nejdříve jsem si nemohla zvyknout a po třech měsících jsem chtěla odejít. Nakonec jsem si ale zvykla a jsem tu ráda. Máme příjemný personál, i paní ředitelka je hodná a snaží se. Podobné akce jsou tu opravdu často. Nejradši mám, když jezdíme menším autobusem po okolí. Například vloni jsme byli na Zámku v Lysé nad Labem, kde to mám moc ráda, protože mám hezké vzpomínky z mládí.“

Pan Bělohlav: „Všechny akce máme pěkné, ale tahle obzvlášť pěkná! Je tu veselá atmosféra, zpívá se, skupinově se tancuje… Jsem tu od úplného začátku provozu domu seniorů a nemám jedinou stížnost. Také mám velmi rád 1. máj, svátek lásky, kdy se všichni spolu sejdeme a vzpomínáme na naše mladá léta. To je moc pěkné.“

 

Kristýna Žáková, 30. 4. 2015

 

Vedení domu seniorů zvažuje přístavbu

Dům seniorů, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj, sídlí v budově navazující na objekt bývalých vojenských kasáren (dnešní Pečovatelský dům) v Havlíčkově ulici. Domov dnes zajišťuje nejen ubytování a celodenní stravování či ošetřovatelskou a zdravotní péči ale také rehabilitaci, zájmové a společenské aktivity, poradenskou péči, drobné nákupy, duchovní péči a další sociální služby dle požadavků klientů. Kapacita zařízení je dnes 82 lůžek, což je nedostačující vzhledem k pořadníku čekajících klientů.

Image

Ředitelka Domu seniorů Světlana Kubíková vysvětluje náměstkovi primátora Michalovi Kopalovi, kde by mohla vzniknout přístavba.

Většina pokojů je vybavena polohovacími postelemi, na všech pokojích je zdarma k zapůjčení televizor. Každá buňka obsahuje vlastní koupelnu a záchod. V úterý se do domova přišel osobně podívat náměstek primátora Michal Kopal, který má na starost sociální oblast. Ředitelka Světlana Kubíková ho seznámila s chodem zařízení a především potřebami domu i klientů. „Řešili jsme nejen aktuální problémy s chodníky a přístupovými cestami okolo a do domu seniorů, ale také věci strategického charakteru, jako je případná přístavba, či jiné možnosti zvětšení kapacity tohoto zařízení,“ řekl Kopal s tím, že problém s chodníkem se pokusí město vyřešit ke spokojenosti zdejších seniorů.

Celý článek k nalezení na:

http://www.mb-net.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=9629&id=37188